Začal boj o Důl Mír v Mikulčicích

24.06.2010 21:59
Mikulčice – Zájem o poslední lignitový důl mají čtyři firmy. Jejich jména insolvenční správce tají. Do poloviny července má být důl prodaný.

video audio fotokomentářů dnes 11:02 aktualizováno dnes 15:45

Důl Mír v Mikulčicích
Důl Mír v Mikulčicích
Autor: Deník/Libor Kopl

Koupit Důl Mír v Mikulčicích chtějí čtyři firmy. Jejich názvy ale insolvenční správce zatím tají. Jisté však je, že zájem o důl nemá energetický kolos ČEZ ani další významná energetická skupina Czech Coal zabývající se těžbou a prodejem hnědého uhlí.

„ČEZ mezi těmito čtyřmi zájemci není, ani s žádnými nejedná,“ informoval mluvčí skupiny ČEZ Ladilav Kříž. O odkoupení Dolu Mír nemá podle tiskové mluvčí Gabriely Benešové zájem ani skupina Czech Coal zabývající se těžbou hnědého uhlí. Do boje o důl se nezapojí ani největší producent černého uhlí firma OKD. „Zůstáváme u těžby černého uhlí. O Důl Mír nemáme zájem,“ sdělila tisková mluvčí Zuzana Koláriková.

Čtyři uchazeči

Jisté je tedy pouze to, že zájemci jsou zatím čtyři. „Eviduji tři tuzemské a jednu slovenskou firmu,“ řekl insolvenční správce Tomáš Kučera. Jejich jména však nechtěl prozradit. „Jsou to firmy, které již těží fosilní paliva a pohybují se v energetice,“ nechtěl více prozradit Kučera.

Další články k tématu čtěte ZDE

Názvy firem nezná ani šéf odborářů dolu Vojtěch Salajka. „Vím, že zájem o důl mají čtyři firmy. Víc nevím,“ řekl Salajka. Ten si myslí, že nejlepším řešením by bylo, kdyby důl koupil ČEZ.

Na to, kdo se tedy nakonec stane novým majitelem posledního lignitového dolu v Česku, si budou muset propuštění horníci ještě počkat. Pravděpodobně to však nebude ani největší producent hnědého uhlí na Slovensku, firma Hornonitrianske bane Prievidza. „Nemáme zájem o koupi Dolu Mír v Mikulčicích,“ konstatovala tisková mluvčí firmy Jana Janáčová.

Pro všechny horníky, kteří přišli o práci, tak může být dobrou zprávou to, že výběrové řízení na kupce proběhne co nejrychleji. „Věřitelé se rozhodli, že uděláme rychlé výběrové řízení. Patnáctého července chci mít podepsanou kupní smlouvu,“ informoval Kučera.

Těžit se zřejmě bude

Podle Kučery to teď vypadá tak, že podnik bude zachován a začne se těžit. Konkrétní datum nástupu horníků do práce ale nikdo neví. „Termínů už zaznělo hodně. Proto se nedivím, že někteří horníci jsou rozzlobení,“ podotkl šéf odborářů Salajka, který konstatoval, že nezbude než čekat, jak výběrové řízení dopadne.

Společnost Lignit Hodonín je přitom v insolvenci už od září minulého roku. O úpadku rozhodl soud až 29. března. Finanční problémy měla společnost již delší dobu. V lednu letošního roku pak odešlo dohodou na hodonínský úřad práce asi sto šedesát zaměstnanců, ve firmě jich zůstalo asi padesát. Od té doby se čeká, co bude s posledním lignitovým dolem na jižní Moravě dál.

Teď se v dole pracuje v takzvaném pohotovostním režimu. Ten už ale podle Kučery není déle udržitelný. To byl podle něj také jeden z důvodů, proč ho věřitelský výbor pověřil tím, aby Důl Mír co nejrychleji prodal.