Za čtvrt miliardy kulturní dům opravit, nebo stavět?

13.08.2010 08:14

Zdroj: MF Dnes

Sto tisíc návštěvníků kulturních akcí projde každoročně hodonínským Domem kultury. Ten čeká dlouho plánovaná rekonstrukce. Podle některých kritiků bude tak nákladná, že se mohl postavit nový.

Opravit stávající a jedinou Mekku hodonínské kultury za velký balík peněz, nebo raději postavit na zelené louce kulturní dům nový, moderní, namíru?

To je dilema, které teď rozděluje Hodonín. Před osmi lety se poprvé objevila myšlenka přetvořit za 120 milionů korun tehdy dvanáct let starou budovu. Od té doby se odhadovaná cena za kompletní rekonstrukci zdvojnásobila.

A tak by se mohla lehce vyhoupnout na čtvrt miliardy. Opoziční zastupitelé varují, že se rekonstrukce mnohdy ve finále prodraží víc než nová stavba. Mají aktuální příklad: hodonínské koupaliště.

„V rozpočtu je už schválených tři a půl milionu korun na projekt a máme vydané stavební povolení,“ přiblížil aktuální stav ředitel Domu kultury na Horních Valech v Hodoníně Zdeněk Grombiřík. Už od září se také začne před budovou stavět prvních sedmačtyřicet parkovacích míst. „Nový projekt počítá například s vybudováním jižního balkonu a také se zřízením vinného archivu,“ naznačil ředitel Grombiřík. Podle něj je návštěvnost jediného kulturního stánku v okresním městě tak vysoká, že modernizace není rozmarem, ale nutností. „Pak by se jednoho dne mohlo stát, že bychom museli třeba omezit provoz,“ varoval.

To si nemyslí kritik projektu, opoziční zastupitel Vítězslav Krabička (SZ). Ten je pro postavení zcela nové budovy kulturního domu.

„Vyhodit čtvrt miliardy za pouhou rekonstrukci je naprostý nesmysl. Podle mého je tato cena přemrštěná. Pokud bychom stavěli nový kulturní dům v rámci cestovního ruchu, určitě bychom dosáhli i na nějaké evropské dotace,“ myslí si zastupitel Krabička. Podle něj je vhodná plocha například v hodonínských bývalých kasárnách. Obává se dalšího zadlužování města, které by si na opravy muselo vzít další desítky milionů korun úvěrů. Vítězslav Krabička upozorňuje, že by pak mohly chybět peníze na opravy chodníků, škol a školek.

Kulturák dosud ustupoval. Koupališti či stadionu

Zdeněk Grombiřík oponuje tím, že kasárny jsou „z ruky“, a zároveň se ptá: „Co bychom dělali s tou stávající budovou? Nákladně ji zbourali jako třeba hotel 271 lůžek?“ zpochybňuje nápad s novostavbou ředitel. Podle něj okresní město s šestadvaceti tisíci obyvateli důstojný a reprezentativní kulturní stánek zkrátka potřebuje.

„Nemáme divadlo ani taneční sál, jen tuto budovu. Projekt její opravy musel vždy ustoupit jiným prioritám, jako bylo koupaliště či stadion. A opravu kulturáku měli snad všichni ve svých volebních programech,“ připomíná Grombiřík. Že by v tomto případě mohlo být výběrové řízení průhledné a férové, se domnívá zastupitel Vlastimil Trnečka (ČSSD): „Je to zakázka takové hodnoty, že nebudou oslovovány firmy radnicí, ale bude muset být zveřejněna přes takzvanou centrální adresu. Přihlásí se zřejmě hodně uchazečů, a tak by vysoutěžená cena mohla odpovídat realitě,“ předpokládá průběh výběrového řízení stavař Trnečka. Podotknul ale také, že v řadě případů se rekonstrukce skutečně prodraží víc než nová stavba.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Morava

Autor:

  • Hana Raiskubová