Volby na Hodonínsku: Noví lidé, ale staří lídři

12.08.2010 07:47

 

Zdroj: Hodonínský deník
Hodonínsko - Svoz odpadu zdarma, větší možnosti rozhodovat či podporu podnikání. To slibují politici, kteří jdou nově do voleb.

Do říjnových komunálních voleb v Hodoníně, Kyjově a Veselí nad Moravou jde kromě velkých parlamentních politických stran i několik zcela nových seskupení. Na jejich kandidátkách jsou noví lidé, ale do boje o zastupitelská křesla je povedou staré politické tváře.

Zatímco před čtyřmi lety usilovalo o hlasy voličů jen sedm stran, tentokrát je jich o pět více. Prorazit chtějí nová volební seskupení, jako jsou SNK – Šance pro Hodonín vedená bývalým starostou Luborem Šimečkem, Sdružení nestraníků v čele s místostarostkou Zuzanou Domesovou, Konzervativní strana a Změna, což je sdružení Strany zelených a nezávislých kandidátů. To reprezentují na prvním a druhém místě kandidátky nynější zastupitelé za Stranu zelených, lékař Jiří Kubrický a advokát Vítězslav Krabička.

„Pokud uspějeme, chceme zrealizovat svoz a likvidaci komunálního odpadu zdarma pro všechny občany Hodonína,“ přiblížil hlavní motto volebního programu Krabička. Jak doplnil, jedním z hlavních cílů seskupení je i napravení křivd způsobených při privatizaci bytů v ulici Brandlova, Národní třída a na sídlišti Jihovýchod.

Novým uskupením na hodonínské politické scéně je také SNK – Šance pro Hodonín, jejimž lídrem je hodonínský exstarosta, lékař Lubor Šimeček. „Naším hlavním volebním heslem je spolupráce napříč politickým spektrem, protože za nynější situace v hodonínském zastupitelstvu nebude nikdo schopný nic pozitivního vytvořit,“ řekl Šimeček a podotkl, že jednou z hlavních volebních myšlenek je také dát dohromady lidi, kteří mají zdraví rozum a chtějí pracovat pro Hodonín.

O křesla v zastupitelstvu se popere i znovuoživené Sdružení nestraníků. Ty povede do komunálních voleb z prvního místa kandidátky místostarostka Zuzana Domesová. Ta řekla, že seskupení nemá volební motto, ale jeho hlavním cílem je pokračovaní v započaté práci na hodonínské radnici.

V Kyjově skončí v zastupitelstvu dva lidé ze Sdružení Občanů Kyjova (SOK), které už nekandiduje. O zastupitelská křesla se utkají stejné strany, které uspěly i v posledních volbách, a doplní je Zemanovci. Ty vede kyjovský podnikatel Jindřich Pleva. „Za nás jdou do voleb v Kyjově lidé, kteří kandidují poprvé. Máme toho v programu hodně, ale chceme hlavně přímou volbu starosty a obecní referendum,“ řekl předseda místní organizace Zemanovců Karel Longaver.

Ve Veselí nad Moravou už kandidátku nesložila Šance pro všechny, její současný zastupitel Petr Horehleď však kandiduje za TOP 09. Ten chce hlavně změnit politiku, jež vede současné vedení radnice. „Především mně vadí, že město už několik let vedou stále ti samí lidé. Od toho se odvíjí druh politiky, kterou na radnici dělají,“ uvedl lídr. Kromě současného politického spektra v zastupitelstvu usiluje o posty ještě druhá ze dvou nových parlamentních stran – Věci veřejné. Jejich jedničkou je finančí poradce David Frelich.

Poprvé se Věci veřejné a TOP 09 pokusí uspět z uvedených tří měst ještě v Hodoníně. Lídrem volební TOP 09 je tam Petr Krčmář, který uvedl, že strana chce usilovat o vytvoření konceptu rozvoje města ve všech oblastech a zaměřit se na smysluplné hospodaření s obecním majetkem. Věci veřejné povede do voleb poslanec Otto Chaloupka. Jeho cílem je oživit v Hodoníně byznys a podnikání, protože to znamená peníze a slušný život. Přestože řada stran kandidátky sestavila z nových tváří, lídry jsou zkušení komunální politici, kteří v minulosti kandidovali za jiné strany.

Podle politologa z Fakulty sociálních studii Masarykovi univerzity Lubomíra Kopečka je běžné, že si nespokojení politici zakládají svá vlastní politická sdružení. „Šanci na úspěch ve volbách tyto uskupení mají. Pokud je obec velká asi jako Hodonín a politik je mezi lidmi známý a je určitou částí voličů pozitivně vnímán, tak může přetáhnout hlasy od strany, na jejichž kandidátce původně figuroval,“ uvedl politolog.

VERONIKA HORÁKOVÁ, JANA RYBOVÁ