Volby by vyhrála ČSSD s 7,5procentním náskokem

21.04.2010 19:26

Volby by vyhrála ČSSD s 7,5procentním náskokem

Praha - Volby do Poslanecké sněmovny by podle dubnového volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyhráli sociální demokraté s 30 procenty hlasů.

Autor:
ČTK


Jiří Paroubek a Michal Hašek.
Jiří Paroubek a Michal Hašek.
Autor: DENÍK/Tomáš Škoda

Občanské demokraty by volilo 22,5 procenta lidí, a skončili by tak druzí. V dolní komoře parlamentu by zasedli i zástupci KSČM, TOP 09 a Věcí veřejných. ČTK má výsledky průzkumu k dispozici.

Komunisty by volilo 13 procent občanů. TOP 09 by dalo hlas 11,5 procenta voličů a Věcem veřejným devět procent. Lidovci ani zelení by podle analytiků pěti procent nutných pro vstup do sněmovny nedosáhli. Shodně by jim dala hlas čtyři procenta voličů. V úvahu je nutné ale brát statistickou odchylku, která obecně může být u velkých stran až tři a u menších stran zhruba dva procentní body.

Vedoucí strany si pohoršily

Proti březnu si sociální i občanští demokraté pohoršili, a to o dva, respektive tři procentní body. Mírnou ztrátu, půl procentního bodu, zaznamenali i zelení a lidovci. Naopak Věci veřejné si polepšily o dva procentní body a TOP 09 o 1,5 procentního bodu. Jeden procentní bod navíc si od března připsali i komunisté.

ČSSD by dostala nejvíce hlasů, 21,5 procenta, i podle stranických preferencí, které představují aktuální rozložení sympatií k politických stranám v celé společnosti. ODS podle průzkumu preferuje 16 procent lidí, komunisty 9,5 procenta, TOP 09 osm procent a Věci veřejné 6,5 procenta. Zelení a lidovci získali na svou stranu shodně tři procenta Čechů a Strana práv občanů - zemanovci dvě procenta.

Centrum provedlo výzkum ve dnech 5. až 12. dubna a zúčastnilo se ho 1053 lidí starších 15 let. Čtyřiašedesát procent z nich přitom uvedlo, že se voleb zúčastní. Volit nepůjde 29 procent Čechů a sedm procent zatím neví.