Strážnici čeká politická tlačenice

11.09.2010 09:44

Tři obce a šestnáct odevzdaných kandidátek. Taková je bilance na Strážnicku před nadcházejícími se komunálními volbami. Největší tlačenice na zastupitelská křesla bude v samotné Strážnici, kde kandiduje deset politických seskupení. To je o čtyři více než před čtyřmi lety. Podle tajemníka tamního městského úřadu Jaroslava Gazdy tak čeká Strážnici horký podzim.

„Deset kandidátek je docela dost. Tři měsíce se o této tlačenici na zastupitelská křesla vědělo. Postupně jsem počítal, které subjekty chtějí kandidovat,“ uvedl Gazda. Ten se také domnívá, že zastupitelstvo bude kvůli této situaci rozděleno po jednom či dvou křeslech.

„Může se opakovat situace, která byla ve Strážnici v minulosti. Vítěz voleb získal pět křesel z jednadvaceti­čeleného zastupitelstva. Ostatní subjekty pak získali například tři nebo dvě křesla,“ nastínil možné povolební rozložení strážnického zastupitelstva Gaz­da.

Do vedení města se letos poprvé pokusí probojovat i politické seskupení s trochu netradičním názvem: Sdružení přátel rocku a ostatních nefolklorních kultur. „Chceme pomoct zejména bigbítu ve Strážnici. Protože bylo velmi těžké vyjmenovat do názvu všechny hudební žánry, které chceme podpořit, tak jsme zvolili tento název,“ přiblížil vize uskupení lídr kandidátky Miroslav Tlach. Právě podpora hudby kromě folkloru je podle něj jedním z bodů, kterým se toto sdružení liší od ostatních politických seskupení. „Nejprve jsem byli dva, kteří chtěli dát dohromady kandidátku. Postupně se k nám začali přidávat i další lidé. Asi šest lidí z kandidátky dokonce hraje v nějaké skupině,“ řekl baskytarista Tlach.

Na registračním úřadě ve Strážnici odevzdávali kandikátky i politická seskupení kandidující na radniční posty v Radějově a Tvarožné Lhotě. Právě v prvně zmiňované obci oproti minulým komunálním volbám nekandiduje ODS a nepokusí se tak obhájít jedno zastupitelské křeslo. „Rozpadli jsme se. Někteří lidé se odstěhovali a nikdo do ODS nechce,“ odůvodnil nepodání kandidátky radějovský zastupitel a někdejší dvojka uskupení František Šťípský. ODS tak kandiduje jen ve Strážnici, a to společně s ostatními stálicemi české politické scény a sice z ČSSD, KSČM a KDU–ČSL. Ta sestavila kandidátku také v Tvarožné Lhotě, kde se jí postaví uskupení pod názvem Nezávislí pro rozvoj obce.

Nové parlamentní a vládní strany TOP 09 a Věci Veřejné nekandidují ani v jedné ze tří obcí na Strážnicku.