Starostka rozšíří trestní oznámení

30.09.2010 11:12
Zdroj: Hodonínský deník

Hodonínští zastupitelé se v pondělí sešli naposledy. Zbývají totiž necelé dva týdny do komunálních voleb. Poté už zasedne zastupitelstvo v novém složení. Blížící se volební souboj se promítl i do pondělního zasedání. Zastupitelé znovu otevřeli problematiku zoo a pověřili starostku Milanu Grauovou, aby rozšířila trestní oznámení na základě zjištěných skutečností kontrolním a finančním výborem města.

„Já se tomuto doplnění usnesení samozřejmě nebráním,“ reagovala Grauová. Ta čelila ostré palbě otázek ze strany zastupitelů, kteří na ni nenechali suchou nit. „Dala jste materiály z kontrolního a finančního výboru policii nebo opět čekáte, až tak učiní občan?“ ptal se například starostky zastupitel za Stranu zelených Vítězslav Krabička.

Na jeho otázku starostka odpověděla: „Já nečekám. S policií spolupracuji.“ Krabička ale také namítl, že pokud je město poškozenou stranou, tak starostka musela vyčíslit škodu. Grauová však odvětila, že výši škody vyčíslila policie na základě podkladů a šetření.

Dočasný ředitel zoo Jaroslav Hyjánek město informoval dodatečné doplnění infoboxu, který se stal také předmětem zkoumání výborů města. „To nemá s kompletním dodáním infokiosku nic společného,“ ubezpečil zastupitele Hyjánek.

Snižující se manko

Obavu nad snižujícím se mankem v zoo totiž neskrýval zastupitel za Nezávislé a člen finančního výboru Igor Taptič. „V době kontroly tam žádné takové programy nebyly. Už začínám být opravdu citlivý na to, jak se zjištěná finanční škoda snižuje,“ neskrýval roztrpčení Taptič. Ten považuje za ostudné především to, že na nedostatky v účetnictví zoologické zahrady upozornil až politický orgán tedy kontrolní a finanční výbor města. Grauová ale Taptiče ubezpečila, že žádné věci nikdo nedoplňuje. „V průběhu šetření jsem dostala informaci od ředitele Hyjánka o doplnění věcí po internetu. Zjišťovala jsem, o co konkrétně se jedná a kdo to zadával,“ řekla Grauová a podotkla, že právě proto, aby nedošlo k postupnému snižování škody, poslala do zoo kontrolu.

Někteří zastupitelé neskrývali své rozhořčení také nad neustálým udržováním pracovního poměru Fraise v zoo.

„Všechno, co máme popsáno v předložených materiálech, není důvod k výpovědi? Protože v soukromé firmě by si exředitel nestačil vzít ani vlastní klíče od dveří, jak by letěl,“ podivoval se například zastupitel za nezávislé Ivo Knápek.

Ten se také společně s dalšími zastupiteli nestačil divit rozhodnutí městské rady, která zvolila do čela zahrady hodonínského exstarostu Jiřího Kolibu. Na tuto kritiku Grauová reagovala s tím, že navrhovala odložení volby ředitele až po volbách. Do debaty se zapojila i místostarostka Anna Matějková. „Rozhodovala podle odbornosti,“ řekla. Židle zastupitele Fraise zůstala v pondělí prázdná. Exředitel zoo na jednání nedorazil.