Solární miliardy od ČEZ končí v kapsách lobbistů

13.09.2010 18:25

Zdroj: Hospodářské noviny

Největším investorem v solárním byznysu se stal stát, respektive státem ovládaná firma ČEZ. Paradoxně v době, kdy se česká vláda snaží solární boom, který prodražuje ceny elektřiny spotřebitelům, zbrzdit.

Na solárním byznysu vydělávají miliardy zejména neprůhledné firmy a lidé s úzkými vazbami na politiky. Výnosné jsou pro ně zejména obchody s ČEZ, který od nich fotovoltaické zdroje draze vykupuje. ČEZ už takto koupil šest solárních projektů za zhruba deset miliard korun. Pokud budou všechny smlouvy naplněny, stane se s více než 107 megawattpeaky (MWp) vlastní solární kapacity koncem roku absolutně největším hráčem na trhu.

S projektem elektrárny, kterou ČEZ koupil v Buštěhradu, je spojen přítel šéfa státní kasy Miroslava Kalouska, zbrojař Richard Háva (stojí za firmou Zenit, jedním ze dvou původních majitelů). Za prodejem dvou dalších elektráren, jež ČEZ koupil, stojí právníci. Buď prokázali talent pro zcela odlišnou specializaci, než jakou vystudovali, nebo kryjí skutečné investory.

Vůbec největší balík peněz od ČEZ inkasuje Martin Shenar, někdejší spolumajitel české pobočky vydavatelství Hachette Filipacchi. Firmě ČEZ prodal tři firmy eEnergy a s nimi projekty šesti elektráren o kapacitě přes 50 MWp. Podle informací HN platí ČEZ Shenarovi téměř 90 milionů korun za MWp, dohromady přes 4,5 miliardy korun. Podle znalců trhu štědrá cena.

Poznámka odshod.cz: Martin Shenar plánoval i výstavbu 2 velkých solárních elektráren v Hodoníně na Pánově. Pro menší elektrárnu byla s městem již vloni podepsána smlouva o pronájmu pozemků k výstavbě fotovoltaiky,  druhá smlouva o nájmu pozemků  o daleko větší rozloze nebyla schválena v zastupitelstvu města.

 

"Přímo od developerů lze koupit zdroje kolem 73 mil. korun na MWp. Pokryje to zisk developera i náklady dodavatelů. Při nákupu přes překupníka se cena blíží 100 korunám za MWp," řekl HN podnikatel, který sám elektrárny staví. Místopředseda ERÚ Blahoslav Němeček odhadl, že investory přijde jeden MWp na 50 až 60 milionů korun. ČEZ však podle zdrojů HN nakupuje kolem 80 až 90 milionů korun za MWp. Oficiálně ČEZ přes svou mluvčí Evu Novákovou vzkazuje: "Podrobnosti smluv zveřejnit nemůžeme." Cena je vysoká už proto, že se ČEZ nebrání nákupům přes překupníky. Třeba projekty v severočeském Ralsku rozjížděla společnost 3 L Invest. Pak je koupil Shenar, aby je obratem prodal ČEZ.

Podle obchodního rejstříku byl Shenar před prodejem firem eEnergy jejich jediným majitelem. Podle informací HN za jeho životním obchodem stojí i lobbisté Ivo Rittig a Vladimír Johanes. První jmenovaný má blízko k ODS, druhý k ČSSD. "Účastnili se jednání o prodeji, se špičkami ČEZ se to dolaďovalo na karlovarském festivalu," tvrdí HN zdroj, který okolnosti obchodů zná.

Spekulace posiluje fakt, že eEnergy zastupoval Rittigův dvorní právník Drahomír Šachta. Ve statutárních orgánech eEnergy sedí dodnes lidé z Šachtovy kanceláře, kteří zastupují Rittiga i v jeho vlastní společnosti Salmia. Nejde přitom o jediné spojení Šachta & Partners s obchody s ČEZ. Šachtovi právníci se objevují i v orgánech firmy Alseda Data, která se s Telefónikou O2 ucházela o zakázku na provoz datových center ČEZ. Poté, co média upozornila na účast vlastnicky neprůhledné Alsedy napojené na Rittiga, ČEZ tendr zrušil.

Dodejme, že firmy Alseda a eEnergy mají adresu shodnou se sídlem Rittigovy firmy Salmia.