Policie šetří možné tunelování v Povodí Moravy

19.08.2010 11:17

 

Zdroj: CT24.CZ

Brno - Policie prošetřuje podezření na tunelování státního podniku Povodí Moravy. Trestní oznámení na neznámého pachatele přitom podalo samo povodí. Nové vedení podniku totiž přišlo na údajné nesrovnalosti v hospodaření svých předchůdců a upozornilo na ně policii. Podle zdrojů České televize se nové trestní oznámení týká 24 problémových zakázek a projektů celkem v hodnotě až 41 milionů korun. Jde mimo jiné o podhodnocené pronájmy a nevýhodné prodeje nemovitostí.

Policie České republiky Policie České republiky

Povodí Moravy mělo v minulosti podle nového vedení podniku podhodnocovat pronájmy a prodávat nemovitosti pod cenou. Nakoupil se údajně také nefunkční software a další miliony měl státní podnik vyhodit za nesmyslné studie.

"Je podezření na spáchání trestného činu porušení povinností při správě cizího majetku. Prověřování je na samém začátku," informoval mluvčí Městského státního zastupitelství Brno Vladimír Kutnohorský. Vyšetřování ovšem bude podle žalobců i policistů náročné a zdlouhavé. "Trestní oznámení je velmi obsáhlé. Skládá se z mnoha bodů, tudíž je potřeba prověřit každý z těch bodů jednotlivě," doplnila mluvčí jihomoravské policie Andrea Procházková. Kriminalisté očekávají první výsledky vyšetřování nejdříve na podzim letošního roku.

Bývalé vedení podniku se k obvinění nevyjádřilo

Sporné zakázky měl na starosti investiční odbor, jehož ředitelem byl v dané době Ladislav Juříček. Dnes už však v Povodí Moravy nepracuje. Jeho vyjádření se České televizi nepodařilo získat. Post generálního ředitele podniku zastával v letech 2007 až 2009, kdy měly být sporné zakázky uzavírány, Miroslav Duda. Ani ten se k obvinění nevyjádřil.