Opozice: Zakázky v Hodoníně ovládla místostarostka

24.07.2010 13:49

MF DNES

Ceny za zakázky v Hodoníně jsou nadsazené, jejich zadávání je neprůhledné a dostává je často firma Swietelski. V té pracovala místostarostka i šéf odboru investic. Tak kritizují zastupitelé systém zadávání veřejných zakázek v Hodoníně. Odsouhlasili si proto hloubkovou kontrolu, která začne během několika dní.

HODONÍN Zadávání veřejných zakázek vHodoníně je neprůhledné, zakázky jsou předražené a ty lukrativní dostává stále stejná firma. Ta je navíc propojená přímo se špičkami hodonínské radnice. To na jednání posledního zastupitelstva kritizovala tamní opozice.

„Jedná se například o firmu Swietelski, ve které dříve pracovala místostarostka Anna Matějková. Díky tomu má Swietelski a jeho dceřiné společnosti už řadu let ty nejlepší zakázky od radnice,“ tvrdí Pavel Teplý (za nezávislé kandidáty) z kontrolního výboru zastupitelstva.

Každou čtvrtou zakázku získá Swietelski

MF DNES si seznam veřejných zakázek za celé poslední volební období vyžádala. Vyplývá z něj, že jen letos zhruba každou čtvrtou zakázku firma Swietelski stavební, s. r. o. Brno, skutečně v Hodoníně získala.

Během posledních let firma Swietelski například opravila několik desítek metrů chodníků na Národní třídě za téměř třináct milionů, opravuje řadu parkovišť a hřišť. Stavěla okružní křižovatku „U Arcusu“ i cyklostezky a zpevňovala korunu hráze u hodonínského přístavu. „Informace pana Teplého jsou účelové. Výběrové řízení vyhraje vždy firma, která má nejlepší podmínky,“ hájí výběr firmy místostarostka Hodonína Anna Matějková (KDU-ČSL). Podle Matějkové měl Teplý před časem spory s městem ohledně nezaplacení svého dluhu a penále v řádu statisíců korun a podobnými tvrzeními se městu mstí.

Ke kritikům se přidává i zastupitel František Antoš (KSČM). „V Hodoníně je tato firma hodně vidět a nevím, jestli jsou skutečně tak dobří, nebo je za tím něco jiného,“ řekl Antoš. Místostarostka Matějková přiznala, že skutečně před svým nástupem na radnici ve firmě Swietelski stavební, s. r. o. Brno, roky pracovala. „To ale nemá se zadáváním zakázek nic společného. Firma dělá kvalitně a řádně se zúčastňuje výběrových řízení,“ tvrdí Matějková.

Jejímu propojení s firmou, ale také s odborem investic se podivoval na posledním jednání zastupitel za zelené Jiří Kubrický. Tomu se nezdá, že odboru investic a údržby, přes který zadávání zakázek jde, šéfuje právě zeť Anny Matějkové Jiří Štukavec.

„Co se týče mého rodinného a pracovního vztahu s místostarostkou Matějkovou, nespatřuji na tom nic špatného. Jsem velmi rád, že můžu pracovat s profesionálem, kterému na městě záleží,“ říká Štukavec, který působí na odboru investic hodonínské radnice. A před tímto postem na hodonínské radnici byl u firmy Swietelski také zaměstnán.

Systém přidělování zakázek projde kontrolou