Nový chodník v Hodoníně bude stát patnáct milionů

11.09.2010 09:30
Zdroj:Hodonínský deník
Hodonín - V Hodoníně přibude další část bezbarierového chodíku. Jeho cena přesahuje částku patnáct milionů korun.

Město Hodonín už začalo s opravou i druhé strany chodníku na Národní třídě, vedoucí od velké světelné křižovatky po Anenské ulici. Radost z nových dlaždiček, osvětlení a laviček může lidem znechutit fakt, že oprava vyjde město na částku přesahující patnáct milionů korun.

„Oprava není tak drahá. Chodník je totiž široký. Opravujeme takřka celé náměstí,“ domnívá se hodonínská místostarostka Anna Matějková. Ta také uvedla, že cena projektu je nakonec o několik milionů nižší než předpovídal původní rozpočet. „Ve výběrovém řízení svedly firmy tvrdou soutěž a šly pod rozpočtovou cenu, kterou vypočítal projektant,“ nastínila Matějková a upozornila, že suma nezahrnuje jen cenu za dlaždičky, ale také nové veřejné osvětlení či lavičky.

Na Národní třídě tak přibyde další kus bezbariérového chodníku. O jeho ceně si však myslí své opoziční zastupitel za Stranu zelených Vítězslav Krabička. Ten se domnívá, že by se určitě našla firma, která dokáže chodník vydláždit za levnější peníz. „Kdyby město informovalo o vyhlášení výběrového řízení na svých internetových stránkách, dozvědělo by se tak o tomto záměru více firem a cena za opravu chodníku by mohla být nižší,“ myslí si Krabička. Ten také podotkl, že je do očí bijící neustálé vítězství jedné firmy ve výběrovém řízení.

Vítěz? Swietelsky

Vedení města totiž opět rozhodlo, že chodníky na Národní třídě opraví firma Swietelsky. To potvrdila také místostarosta Matějková. „Předložila nejvýhodnější nabídku,“ odůvodnila rozhodnutí radnice místostarostka.

Vítězství tohoto subjektu ve výběrové řízení vůbec nepřekvapilo opozičního zastupitele za Nezávislé Igora Taptiče. „Když projíždím městem, vidím takřka na každém rohu nápis Swietelsky. Takže mě ani neudivuje, že nám tato firma vydláždí další část chodníku,“ pousmál se Taptič.

Nad způsobem, jakým hodonínská radnice informuje o výběrových řízeních se podivuje ředitel jedné břeclavské stavební firmy, která také několikrát soutěžila v Hodoníně o zakázku. Muž si nepřál být jmenován. Redakce ale jeho jméno zná. „O výběrových řízeních v Hodoníně si myslím své. Je zvláštní, jakým způsobem město informuje o svých záměrech na internetových stránkách. Najít na nich oznámení, to chce velkou dávku času,“ posteskl si muž.

Vedoucí odboru investic a údržby na hodnínské radnici Jiří Štukavec ale argumentuje tím, že konkrétně do výběrového řízení na opravu této části chodníků se přihlásilo dvanáct firem.

„Tyto subjekty jsme neinformovali a prostě vyhrála firma Swietelsky, protože předložila nejvýhodnější nabídku,“ řekl a podotl, že radnice postupuje podle zákona o věřejných zakázkách. Šťukavec také upozornil, že výběrová řízení město na svých stránkách zveřejnilo. „Zákon přesně určuje, od jaké hranice se musí výběrové řízení zveřejňovat, a to jak a kde,“ uzavřel.