Nezaměstnaných je opět méně, o jedno místo ale bojuje téměř 14 lidí

08.09.2010 12:50

Zdroj:iDNES.cz

Počet lidí hledajících práci začal v srpnu opět klesat. Nezaměstnanost se totiž po červencovém růstu snížila o desetinu procenta na 8,6 procenta. Bez práce je ale stále více než půl milionu lidí a o jedno místo se uchází téměř 14 nezaměstnaných. 

 
 

Vyplývá to z čerstvých údajů ministerstva práce a sociálních věcí, podle nějž na úřadech práce hledalo na konci srpna zaměstnání přesně 501 494 lidí.

Podle analytiků je tento údaj o trochu lepší, než čekali. "Díky srpnovému poklesu je v meziročním srovnání počet nezaměstnaných proti loňsku vyšší již jen o necelých osm tisíc, zatímco začátkem roku to bylo 175 tisíc," poukazuje hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Příznivé je podle analytiků také to, že míra nezaměstnanosti bude díky pokračujícímu růstu průmyslu na podzim patrně dále klesat. Nebude to však trvat dlouho.

V září se na úřady práce přihlásí absolventi škol, kterým skončí poslední prázdniny, a končit budou také sezónní práce.

Hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík upozorňuje na to, že ke konci roku bude nezaměstnanost táhnout vzhůru vlna propuštěných státních zaměstnanců.

"V neprospěch situace na trhu práce působí i propad stavebnictví a pokračující slabost spotřeby domácností. K těmto negativním faktorům se během následujících měsíců přidá i útlum růstu ekonomiky v západní Evropě," pokračuje ve výčtu nepříznivých okolností Mertlík.

 

HODONÍN 13,9%