Největší problém Vracova? Chybí peníze na investice

16.09.2010 13:55
Zdroj: Hodonínský deník
Vracov – Lídři politických stran, které jdou do voleb ve Vracově, se shodují, že město nejvíc potřebuje opravit školu, kulturní dům, sportovní halu, radnici a náměstí, ale že na to chybí peníze. Někteří zase upřednostňují jediné – umět se domluvit.

To by mohlo být v novém volebním období jednodušší, protože místo sedmi politických stran jich letos ve Vracově kandiduje jen pět. Kromě ODS a ČSSD jsou to tradiční KDU-ČSL, KSČM a Sdružení nezávislých kandidátů (SNK). Kandidátku už nesestavilo Sdružení nestraníků a Volební sdružení zástupců zájmových činností a rekreačních sportů, které doposud tvořilo na radnici s ČSSD a ODS koalici.

„Během těch čtyř let zjistili, že to není tak jednoduché. Na jedné straně totiž můžeme něco chtít, na druhé však stojí peníze, které nám to dovolí, nebo ne. A peněz není nikdy dost. Když se pak něco nepodaří, člověk musí pokračovat další roky a nesmí se nechat otrávit tím, že to nejde hned,“ vysvětlil si neúčast sdružení zástupců zájmových činností stávající starosta Vracova Ladislav Šmýd. Radní za toto volební sdružení Ivo Kozumplík se netajil tím, že už nemá zájem vést město. „Až na radnici zjistíte, že kromě toho, kde seženete dotace, nemůžete vůbec nic. Je to částečně boj s větrnými mlýny,“ domnívá se.

Přestože i v malých obcích daly dohromady kandidátky nové parlamentní strany, ve Vracově TOP 09 a Věci veřejné do voleb nejdou. „Chtěl jsem jít za topku pod hlavičkou jiné strany, ale už se to nestihlo,“ řekl zřejmě jediný člen TOP 09 ve Vracově Otto Henych.

Změnu zaznamenala i ODS, která do čela postavila Dušana Fridricha a současný starosta Šmýd je po dohodě na druhém místě kandidátky. V tom, co se za jeho vedení podařilo a co město potřebuje, se s Fridrichem shodují. „Za minulé volební období se Vracov nemá za co stydět. Vybudovala se infrastruktura za miliony korun, podařila se přístavba školy i připravit průmyslovou zónu, postavily se cyklostezky, daří se kulturním akcím,“ vyjmenoval Fridrich. Nyní je podle něj potřeba připravit výstavbu náměstí, opravit školu i radnici. „Samozřejmě bude záležet, jak se na to podaří získat peníze,“ dodal. Podobně se vyjádřil i lídr sociální demokracie Zdeněk Hlavsa.

Priorita: domluvit se

„Musíme dokončit velké investice – opravit školu, přechod přes železnici. Musíme se zaměřit na získávání dotací, protože na investice nejsou v rozpočtu – jako v jiných obcich, peníze,“ upřesnil. I když ve Vracově vládnou společně dvě největší konkurenční strany, s ODS se podle Hlavsy dokázala ČSSD dohodnout. „Nějaké názorové střety byly, chtěli jsme například více peněz do folkloru, divadla, pro hasiče, ale ustoupili jsme a dali přednost potřebným investičním akcím. Nyní bychom to chtěli napravit a těmto zájmovým organizacím by mělo kápnout více peněz,“ přislíbil. Kultura, sport a zájmové organizace si zaslouží podporu i podle lídra SNK Jaromíra Repíka.

„Nemůžeme donekonečna očekávat, že věci, které mají ve Vracově tradici, budou schopny řešit hrstky dobrovolníků, které na to nadále také nebudou mít,“ uvedl. Vracov by si podle něj zasloužil také opravu náměstí a velkoplošnou prodejnu potravin.

Že se ve Vracově udělala spousta věcí, ví i lídryně KSČM Božena Hoferová. „Že by ale vzkvétalo školství a byly lepší služby ve městě, to se mi nezdá. V tom jsme opravdu dvacet let za Bzencem,“ uvedla. Za největší problém považuje nezájem mladé generace. Tu si však město musí podržet a vytvořit pro ni podmínky.

Pro lidoveckého lídra Stanislava Nikla je zase nejdůležitější komunikace a snaha domluvit se. „Za prvního porevolučního starosty Kozumplíka platilo, že do voleb můžeme říkat, co chceme, ale pak musíme všichni mluvit za Vracov. Musíme najít shodu v tom, co udělat s omezeným množstvím peněz,“ uzavřel.