Kandidáti v kraji

11.09.2010 09:53

 

Zdroj: MF Dnes

Zatímco průměrný věk kandidátů nových stran, TOP 09 a Věcí veřejných, se na jižní Moravě pohybuje okolo 40 let, průměrný věk kandidátů za KSČM je zhruba o 15 let vyšší.

Čím nižší je věk kandidátů, tím je vyrovnanější poměr mužů a žen. Ženám nad šedesát let se už do politiky nechce.

Nejmladším kandidátem na Hodonínsku je Pavel Zigáček z Dolních Bojanovic. "Ani mě nemusel můj známý na kandidátku Mladých křesťanských demokratů moc dlouho přemlouvat. Nic za to nedám, tak proč to nezkusit," vysvětloval osmnáctiletý student hodonínského gymnázia.

I když osmnáctiletý Pavel nechystá žádnou volební kampaň, nezná zatím lídra "své" kandidátky ani většinu ostatních kandidátů a do detailu ani program, se kterým budou Mladí křesťanští demokraté v komunálkách bojovat, přesto věří, že nějaké hlasy dostane. "Myslím, že mě hodně budou volit hlavně moji kámoši," uvažuje.

Kdyby se do zastupitelstva v obci, kde voliči pravidelně křesťanskodemokratické kandidáty výrazně podporují, přece jen dostal, rozhodně by prý bojoval za podporu lidové kultury i zázemí pro volný čas mladých, třeba výstavbu skateparku či rockového klubu, který by však nikoho neobtěžoval.

"Do komunální politiky by měli hlavně přijít lidé, kteří nemají průšvihy. Těch afér kolem různých lidí je poslední dobou už taky dost," myslí si mladičký kandidát do obecního zastupitelstva.