Důl Mír je prodaný. Těžba skončila

20.08.2010 23:14
Zdroj: Hodonínský deník
Mikulčice /AKTUALIZOVÁNO/ - Po dlouhých měsících je konečně jasné, jaká budoucnost čeká mikulčický Důl Mír. Koupila ho zavedená česká firma za více než dvacet milionů korun. Ta podnik postupně přivede k likvidaci.
Důl Mír v Mikulčicích
Důl Mír v Mikulčicích
Autor: Deník/Libor Kopl
Vše o Dolu Mír čtěte ZDE

 

„Měl jsem šest nabídek a vyhrála firma, která nejenom, že nabídla nejvíce peněz, ale koupila podnik jako celek. To znamená, že převzala zodpovědnost i za zaměstnance,“ informoval insolvenční správce Tomáš Kučera.

Jméno kupce však nechtěl správce prozradit, dokud na konci měsíce nedojde k podpisu smlouvy.

Jak připustil Kučera, je možné, že firma zachová část dolu. „Pokud se změní současný stav na trhu, tak není vyloučeno, že nový majitel začne těžit,“ uvedl správce.

V této chvíli však podle jeho vyjádření není po ekonomické stránce těžba uhlí v mikulčickém Dolu Mír výhodná.

Podle analytika Marka Hatlapatky ze společnosti Cyrrus právě těžba hnědého uhlí na území České republiky klesla v důsledku krize a snížení poptávky po elektřině.

„ČEZ se snažil v poslední době šetřit na emisních povolenkách a dost elektráren vypínal nebo fungovaly jen v omezeném režimu,“ okomentoval situaci na trhu analytik.

Ten dodal, že oživení trhu bude zřejmě pomalé. Tato situace však podle Hatlapatky nemusí přímo souviset s Dolem Mír.

Horníci? Zklamaní

Podle insolvenčního správce je zcela jedno, zda cena uhlí klesne o korunu nebo dvě. „Jedinou výhodou lignitu bylo sedmikilometrová vzdálenost od elektrárny, ale i tak se vyplatí odvážet hnědé uhlí z Mostu,“ nastínil Kučera.

Jak uvedl, situace v Dolu Mír je setrvalá a několik let se potácí nad propastí.

Dnešní zpráva je smutná především pro všechny propuštěné horníky, kteří doufali, že se nakonec začne těžit. „Opravdu jsem věřil do poslední chvíle. Nevím, co teď budu dělat. Nemůžu sehnat práci a doma mám dvě děti,“ posteskl si jeden z propuštěných horníků.

Ten stejně jako ostatní zřejmě nedostane ani zaplaceno. Podle Kučery by propuštění horníci měli nárok na pohledávky, ale to by se důl musel prodat třikrát dráž.

Ten také nastínil budoucnost lidí, kteří jsou stále zaměstnáni. „Lidé pracující v dole mají práci na nějaký pátek zajištěnou. Další lidé se přijímat nebudou a pokud ano, tak jen na krátkodobý úvazek,“ sdělil Kučera.

Nepříliš optimisticky to s dolem vypadalo dlouhodobě. Už před měsícem o něj ztratili zájem všichni potenciální kupci. Ti si nechali udělat audit, který prokázal, že těžba v Dolu Mír se nevyplatí.

Věřitelský výbor proto stanovil, že do dvacátého srpna bude hodnotit případné další nabídky. Důl Mír tak i nadále zbylí zaměstnanci udržovali v pohotovostním režimu.

Už tenkrát Kučera oznámil, že prodej nejspíš bude směřovat na firmy, jež začnou s likvidací.

Ztrátová těžba

Důl Mír je přitom posledním lignitovým dolem na jižní Moravě, kde těžba hnědého uhlí zaměstnávala na konci devadesátých let několik tisíc lidí. Doly byly největší firmou v regionu.

Rok 1996 přinesl uzavření některých dolů kvůli ztrátové těžbě. Jeho poslední majitel, firma Lignit Hodonín, je v insolvenci od září minulého roku. Většina zaměstnanců dala na přelomu roku výpověď, protože nedostávala mzdu.